Gregorián szeminárium Párkányban


Május első hétvégéjén a párkányi Szent Imre Plébánia gregorián szemináriumot tartott, ahol az érdeklődők számára Prof. Gloria Braunsteiner magyar nyelven nyújtott betekintést a latin gregorián ének mély és komoly tudományába. A párkányi régióban ez volt az első ilyen jellegű esemény.





Prof. Braunsteiner Szlovákiában szaktekintély e területen, de elismert szakember Németországban is, ahol rendszeresen tart gregorián-képzéseket. A pozsonyi Comenius Egyetemen végzett tanulmányai után a Regensburgi Egyetemen doktorált teológiából. Gregorián énekből a müncheni Zene- és Színiakadémián szerzett diplomát. A Nagyszombati Egyetem Hittudományi Karának Szisztematikus Teológia Tanszékén, valamint a pozsonyi Konzervatórium Egyházzenei Tanszékén működik immár húsz éve.

A párkányi szemináriumot megelőzően Prof. Braunsteiner háromszor tartott Szlovákiában ilyen jellegű képzést (az előzőek Számporban, Nyitrán és Sasváron voltak, szlovák nyelven). A párkányi rendezvény szombaton kezdődött, és a vasárnapi szentmisén való énekléssel zárult. Húsvét ötödik vasárnapját ünnepeltük. A szentmise a 97. zsoltár szavait ujjongó, díszes dallamon megszólaltató introitussal kezdődött: „Az Úrnak új dalt énekeljetek, mivelhogy csodákat művelt, tudtul adta hűségét a nemzeteknek, alleluja.” A rendkívül díszes, fennkölt, kitörő örömöt megelevenítő offertóriumot Prof. Braunsteiner énekelte. A kommunió ének Jézus evangéliumban elhangzott szavainak adott szomorú, mégis rendkívül gyengéd hangnemet: „Már olyan régóta veletek vagyok, és nem ismersz engem, Fülöp? Aki engem lát, az látja az Atyát is… Nem hiszed talán, hogy én az Atyában vagyok s az Atya énbennem?” Az ordinárium tételei közül a legősibb Kyrie hangzott el, a Liber Usualis XVI. miséjéből. A Sanctus-t és az Agnus Dei-t a XVIII. miséből vettük.

Mivel a szentírási szövegek elsődleges fontosságúak a gregorián énekben, a szeminárium során minden egyes éneket megelőzően átelmélkedtük és elemeztük a szentírás azon részletét, melyet az adott liturgikus ének megszólaltat. Átvettük a latin szöveg helyes hangsúlyozását is, mivel ezt követi maga az ének is. A szövegek lelki tartalmának magunkévá tétele nagy szerepet játszik a gregorián énekek megszólaltatásában, melyek fennkölt szépsége rendkívüli mértékben fokozni tudja a liturgikus szövegek mélységét és áhítatát.

A szemináriumon összesen tizennyolc érdeklődő vett részt, túlnyomórészt Párkányból, de annak környékéről is. A rendezvénynek két budapesti vendége is volt, köztük Ruthner Judit, a magyarországi Gregorián Társaság titkára. A résztvevők többsége kezdő volt a gregorián ének területén. Prof. Braunsteiner teljes odaadással és végtelen türelemmel foglalkozott velünk. Kézjelei szinte grafikai pontossággal elevenítették meg a dallamvezetés és sajátos ritmus minden árnyalatát, így vezénylése nagyban megkönnyítette számunkra az egyébként rendkívül igényes énekek megszólaltatását. Prof. Braunsteiner odaadása, valamint a résztvevők lelkesedése és igyekezete meghozta gyümölcsét.

Bízunk benne, hogy az egyház ezen ősi, szent énekhagyománya újraéled majd régiónkban is. Ehhez járulhatnak nagy mértékben hozzá az olyan – egyelőre ritka – rendezvények is, mint amilyen a párkányi szeminárium volt, amelyért ezúton is köszönetet mondunk Prof. Braunsteinernek, valamint ft. Fóthy Zoltán esperes úrnak.

Illusztráció: Az „Angelus Domini descendit de celo” húsvéti ének iniciáléja. Girolamo da Cremona műhelyében készült antifonálé (1470-1480 körül). The Cleveland Museum of Art. Forrás: https://www.clevelandart.org/art/1930.661.97.a (Creative Commons Zero)

Vissza a főoldalra